Predaj škótskych mačiek

Prečo sa rozhodnúť pre kúpu mačiatka s PP (preukazom pôvodu)? Aký je rozdiel medzi mačiatkami s preukazom pôvodu a mačiatkami bez preukazu pôvodu? Oplatí sa investovať niekoľkonásobne viac peňazí za mačiatko s PP alebo si kúpiť lacnejšie mačiatko bez PP? Na tieto otázky si teraz odpovieme...

Mnoho ľudí uvažuje pred kúpou domáceho miláčika, či kúpiť mačiatko s PP alebo bez PP. Častokrát je to vyššia cena mačičky s PP, ktorá vie odradiť od kúpy. Avšak každý, kto si chce zaobstarať mačičku, by mal vedieť, že je to práve preukaz pôvodu, ktorý by mal zaručovať, že zvieratko, ktoré si donesiete domov a bude s Vami žiť 15-20 rokov, bude zdravé. Ide hlavne o infekčné ochorenia, na ktoré sú všetky chovné mačky testované. V závislosti od typu plemena sú mačky testované na ďalšie ochorenia, ktoré sa môžu vyskytovať  u konkrétneho plemena. Ak si zaobstaráte mačičku bez PP, vedzte, že takýto "chovateľ" svojich zverencov netestuje, častokrát nemajú ani očkovanie, odčervenie a sú kŕmené lacnou nekvalitnou stravou. V konečnom dôsledku si kúpite mačičku od takéhoto "chovateľa" za polovičnú cenu oproti mačičke s PP, avšak nikto Vám nedá záruku, že zdravotný stav mačiatka je dobrý - v takom prípade môžete rátať s tým, že náklady na veterinára sa vyšplhajú do takej sumy, že sa to priblíži cene mačiatka s PP. V tom horšom prípade môže mať mačiatko infekčné neliečiteľné ochorenie, ktoré je neliečiteľné a vyžaduje si celoživotnú liečbu! Stojí to nemalé finančné prostriedky a mačička nakoniec aj tak uhynie. Bohužiaľ, aj také prípady sa stávajú. Na internete je plno príbehov od ľudí, ktorí si kúpili mačiatko od množiteľa - tieto príbehy majú často smutný koniec. Genetické vady, ktoré sa môžu vyskytovať u mačiek, sa dajú zistiť jedine testami - tie množiteľ nikdy nerobí! Ak sa rozhodnete pre kúpu mačiatka bez PP, radšej si zaobstarajte mačičku z útulku, nekupujte - aspoň dáte domov zvieratku, ktoré Vám bude vďačné po zbytok života. Preto buďte pri výbere mačiatka opatrní, študujte články na internete, než si nového člena rodiny zadovážite.

NA ČO SI DAŤ POZOR alebo výhovorky a triky množiteľa:

- ak Vám chovateľ nechce ukázať rodičov mačiatok ( alebo aspoň matku, keďže krycieho kocúra nemá každý a nemusí žiť v rovnakom meste, dokonca v rovnakom štáte) 

- ak Vám chovateľ tvrdí, že jeho zvieratá majú PP, avšak mačiatka sú bez PP, pretože majú menšiu estetickú vadu (každé jedno mačiatko v chove dostane PP s poznámkou, že nie je vhodné na ďalší chov). Takisto vydanie PP nesúvisí s počtom mačiatok - každé jedno mačiatko z chovnej stanice PP má, aj keď sa ich narodí 10.

- ak Vám chovateľ ponúka mačiatko mladšie než 12 týždňov! Do tohto obdobia musia mačiatka zostať so svojou mamkou, vtedy sú psychicky pripravené odísť do nového domova a už majú kompletné očkovanie

- mačky budú vhodné na chov, matka má početné vrhy - POZOR na takého množiteľa! Zviera u takého človeka je neustále nakrývané a trpí, umiera na vyčerpanie. U chovateľa mačiek sú to maximálne 3 vrhy za 24 mesiacov - medzitým si musí chovná mamička oddýchnuť, mať čas na zotavenie a na dobrý a zdravý vývin mláďat.

- chovateľ tvrdí, že ide o novú rasu - kupujete kríženca, tých sú plné útulky.  Nová rasa je dlhoročný proces a vyžaduje si stovky povolení.

- mačiatko s PP je na výstavy, kúpte si bez PP - preukaz pôvodu Vás nezaväzuje ku chodeniu na výstavy.  Je to záruka, že Vám z mačiatka vyrastie to plemeno, ktoré ste si kúpili a nie niečo iné. To znamená, že mačiatko je čistokrvné a spĺňa štandard plemena


V cene mačiatka s PP je zahrnuté:

- preukaz pôvodu

- mikročip

- Pet passport

- 4x odčervenie

- 3x očkovanie (prvé očkovanie + preočkovanie)

- očkovanie proti besnote

- výbavička pre mačiatko (kvalitné granulky, hračky, peliešok... alebo čo uzná chovateľ za vhodné)

Cena mačiatka s PP závisí od plemena, sfarbenia. U škótskych klapouchých mačiek rozhoduje aj to, či je mačiatko fold - sklopené ušká alebo straight - rovné uška. U škótskej klapouchej mačky sa cena mačiatka na maznáčika pohybuje od 600 do 1200€ až po cenu nad 1500€ za chovné zvieratko ( niekedy je cena aj vyššia a závisí od krajiny pôvodu mačiatka, kde chovateľ znáša ešte dovozné náklady). Cenu mačiatka ovplyvňuje aj obstarávacia cena rodičov - u rodičov z importu je cena mačiatok vyššia. Cenu ovplyvňujú aj výstavné úspechy rodičov.  Ďalší vplyv na cenu mačiatka majú náklady spojené s jeho odchovom - podstielka, kvalitné krmivo, veterinárna starostlivosť. U chovateľov, ktorí nemajú vlastného krycieho kocúra sa do ceny mačiatka počíta aj cena krytia. Samozrejme je do ceny zahrnutý aj čas, ktorý chovateľ venoval mačiatkám. Rovnako aj samotný chov chovných zvierat stojí chovateľa nemálo času a peňazí - náklady na krmivo, na veterinára, na výstavy, testovanie zvierat, chovateľské potreby a všetko s tým spojené. Každý chovateľ je členom určitého klubu, ktorý mu stanovuje určité pravidlá. Chov mačiek je pre nás hobby, životný štýl - preto sa nesnažíme odchovávať čo najväčší počet mačiatok, ale sa snažíme odchovávať kvalitných a úspešných potomkov.