Škótska klapouchá mačka                                     "Zo všetkých tvorov, ktoré Boh stvoril, sa len jeden jediný nemôže stať nikdy otrokom. Je ním mačka." /Mark Twain/  

Škótska klapouchá mačka

Plemeno mačičky, ktoré je rozoznateľné ihneď na prvý pohľad pre svoje typicky vyvinuté uši. Mačičky tohto plemena sa veľmi hodia do ľudskej spoločnosti a medzi ich hlavné vlastnosti patrí napríklad aj napodobňovanie ľudského správania. Často je možné ju vidieť v pozíciách v sede, kedy určite nepôsobí ako mačička. Plemeno sa vyznačuje genetickou mutáciou, ktorá postihuje chrupavky na celom tele v dôsledku čoho sa uši tejto mačičky jednoducho zložia namiesto toho, aby ostali vztýčené. Od prírody je to plemeno, ktoré je plné lásky k človeku a agresivita rozhodne nepatrí do základnej výbavy. Navyše je to mačka, ktorá veľmi ocení hračky na testovanie inteligencie, ktoré jej dokážu krátiť dlhé chvíle samoty. Za zmienku stojí aj fakt, že plemeno ťažko znáša odlúčenie od svojho majiteľa. Plemeno mačky škótska klapouchá mačka patrí k zriedkavým plemenám mačiek. Čítajte ďalej a dozviete sa viac o zriedkavom plemene škótska klapouchá mačka.

Pôvod a história plemena

Škótska klapouchá dostala svoje meno podľa prehnutých ušných lalokov dopredu. Tento rys vznikol spontánne mutáciou. Mačky s touto mutáciou sú známe už dlho, a to predovšetkým v Číne. Roku 1961 našiel pastier v Tayside v Škótsku mačiatko, ktoré malo uši sklopené dopredu. O dva roky neskôr táto biela mačka menom Susie porodila mačiatka a dve z nich mali uši sklopené ešte viac ako ich matka. William Ross, tiež pastier, si jedno toto mačiatko vzal a so svojou ženou Mollie dali základ plemenu škótska klapouchá mačka. Následným pripúšťaním sa zistilo, že gén Fd pre sklopené uši je dominantný a môžu ho prenášať iba škótske klapouché mačky. Avšak neskôr sa zistilo, že pri krížení dvoch klapouchých majú mačiatka zosilnené nohy a chvost, čo nebol ďalší znak pre plemeno, ale poruchy na kostre. Škótska klapouchá takmer vymizla. Až keď sa zistilo, že pri krížení s britskou krátkosrstou je polovica mačiatok zdravých a má sklopené uši. Začiatkom 70. rokov začali mať britskí chovatelia ťažkosti a tak GCCF pozastavila registrovanie. V USA začal chov tohto plemena v roku 1974. Klapouchá mačka bola v Amerike pripustená k exotickému krátkosrstému kocúrovi. Z tohto vrhu malo jedno mačiatko ohnuté ušnice, volalo sa Jed Callant. Objavujú sa aj škótske klapouché mačky dlhosrsté.

Popis

Škótska klapouchá mačka dosahuje váhy 2,5 až 6 kg. Hlava je guľatá so širokým a krátkym nosom. Uši sú prehnuté, špičky sú okrúhle. Môžu však byť klasické, neodklopené a potom sa plemeno nazýva Scottish straight. Žiadúca je priliehavosť uší tak, že tvoria čiapočku. Veľké oči majú guľatý tvar a sú posadené ďaleko od seba. Farba očí zodpovedá farbe srsti. Väčšinou však majú výrazne oranžové oči. Krk je krátky a silný. Telo mačky je stredne veľké, zavalité s pružným chrbtom. Končatiny sú stredne dlhé a silné. Chvost je pri koreni silný, je strednej dĺžky a nie je príliš ohybný. Srsť je hustá, silná, mäkká a má odstávať od tela. Môže byť krátka i dlhá. Sfarbenie je povolené akékoľvek, okrem odznakov lila a čokoládová.

Starostlivosť o škótsku klapouchú mačku

Srsť škótskej  mačky treba raz týždenne prečesať. Pravidelne kontrolujte a čistite uši, aby ste predišli napadnutiu roztočmi. Príznaky sú tmavohnedý maz a časté škrabanie. Ak má mačka takéto problémy, je potrebné vyhľadať veterinára, aby dal všetko doporiadku. Vo vrhu býva okolo troch až šiestich mačiatok. Uši mačiatok sú rovnaké ako u normálnych mačiek, vo veku okolo troch týždňov sa začínajú klopiť.